Zalecenia po zabiegach – Wybielanie zębów

 • Bartek Kaczmarzyk
 • Zalecenia

Zalecenia po zabiegach – Wybielanie zębów

Po zabiegu wybielania zęby są zauważalnie bielsze, ale ostateczny efekt można zaobserwować po ok. 2 tygodniach. Długość efektu wybielania zależna jest od indywidualnych predyspozycji, sposobu odżywiania oraz higieny jamy ustnej.

Higiena

Efekt wybielenia utrzymuje się przez około 3 lata i jest uzależniony od diety oraz tego, jak pacjent dba o higienę jamy ustnej. Jeśli chcemy spowolnić proces ponownego wnikania barwników w szkliwo warto używać pasty wybielającej, ale tylko bezpiecznej i nie ścierającej szkliwa.

Jedzenie

 • Przez tydzień od zabiegu wybielania należy zachować tzw. białą dietę, czyli nie palić papierosów, nie pić kawy, mocnej herbaty, coli, czerwonego wina i innych „kolorowych” napojów, ale również nie jeść malin, jagód, buraków i innych potraw zawierających substancje barwiące lub kwasy, jak kiszona kapusta czy cytrusy.
 • W czasie ok. 24 godzin po zabiegu nie należy spożywać pokarmów bardzo gorących ani bardzo zimnych,
 • Przez 2 godziny po zabiegu nie można jeść ani pić.

Kontrola

Nie należy zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa co 6 miesięcy i profesjonalnym oczyszczaniu zębów z osadów oraz kamienia nazębnego w naszym gabinecie.

Kontynuuj czytanie

Zalecenia po zabiegach – Protezy

 • Bartek Kaczmarzyk
 • Zalecenia

Zalecenia po zabiegach – Protezy

Przed zabiegiem

Bez wyraźnych zaleceń lekarza nie należy pozbywać się ostatnich zębów dolnych. Protezy należy wykonać w komplecie (góra-dół), gdyż wówczas będą lepiej pasować. W przypadku wskazań medycznych, warto przed wykonaniem protezy poddać się plastyce wyrostka zębodołowego, aby uniknąć problemów z dopasowaniem protez.

Po wykonaniu protez

Jeśli występuje:

 • uwieranie, ból

Po odebraniu protez należy je nosić jak najdłużej. Dopiero, gdy zaczną uwierać można je wyjąć i dać odpocząć dziąsłom. Nie należy nosić ich „na siłę”, gdyż można w ten sposób poranić dziąsła. Jeżeli ból jest ciągły, na 1-2 godziny przed wizytą korekcyjną należy założyć protezy i przyjść w nich do stomatologa.

 • odruch wymiotny

Jeżeli odruch wymiotny pojawia się przy wkładaniu protezy, dobrze jest przedtem wypłukać jamę ustną oraz gardło zimną wodą. Pomóc może również jedzenie na początku tylko pożywienia miękkiego lub rozdrobnionego na małe kawałki, unikanie kleistego i ssanie miętowego cukierka Jeżeli to nie pomaga i odruch się utrzymuje, stomatolog skoryguje protezę lub zaleci żel znieczulający.

 • korekty

Nie wolno samodzielnie podpiłowywać protez lub zębów w protezach. Korekt dokonuje lekarz podczas bezpłatnych wizyt korekcyjnych, które odbywają się tak długo, aż protezy przestaną sprawiać ból czy inne kłopoty.

W każdej z powyższych sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z naszym gabinetem.

Higiena

Mycie po każdym posiłku, co najmniej rano i wieczorem – w strumieniu wody szczoteczką z mydłem. Nie pastą do zębów, gdyż niszczy ona akryl, nie mylić z mydłem tylko odpowiednią pastą do protez.

Z protezy należy usuwać wszelkie resztki jedzenia. Zalecamy jej mycie po każdym posiłku, co najmniej rano i wieczorem – w strumieniu wody szczoteczką z mydłem. Nie pastą do zębów, gdyż niszczy ona akryl. Nie częściej niż raz w tygodniu warto zastosować tabletki do mycia protezy.

Na noc powinno się wyjąć protezy i przechowywać w pojemniku BEZ WODY, gdyż sprzyja ona powstawaniu nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Uwaga! Protezy szkieletowe należy nosić przez całą dobę. Jej część akrylową należy myć szczoteczką z mydłem w wodzie, natomiast metalową – szczoteczką z wodą.

Efektem nieodpowiedniej higieny może być nieświeży oddech, zapalenie jamy ustnej, odleżyny i ból.

Kontrola

Obowiązkowe są wizyty kontrolne co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem protezy (i ew. zębów) z kamienia i osadu,

Przynajmniej co 7 lat wykonywać nowe protezy.

Utrzymanie prtozezy

Aby osiągnąć stabilność protezy należy:

 • wyćwiczyć przysysanie protezy górnej
 • wyćwiczyć język i policzki w utrzymywaniu protezy dolnej
 • nie nagryzać jedzenia przednimi zębami protezy, bo może to spowodować spadnięcie protezy w tylnym odcinku
 • nie stosować klejów do protez, które mogą uszkodzić błonę śluzową

Co zrobić, gdy proteza zostanie uszkodzona?

Jeżeli proteza złamie się lub ukruszy, należy zebrać wszystkie kawałki i przyjść do stomatologa. Nie wolno samodzielnie sklejać protez! Podobne zalecenie dotyczy przypadku, kiedy z protezy odklei się ząb. Nie wolno również samodzielnie doginać klamer.

Kontynuuj czytanie

Udogodnienia dla Pacjentów

Gabinet
przyjazny dzieciom
Klimatyzacja
Udogodnienia
dla niepełnosprawnych
Wi-Fi
MediRaty
Możliwość
płatności kartą
Bezpłatny parking
Strefa palacza

Skontaktuj się z nami

Gabinet Stomatologiczny
VIERDENT Karolina Wierdak
IMPLANTOLOGIA
i
STOMATOLOGIA ESTETYCZNA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Krążkowy 87c
63-600 Kępno

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 13:00 - 20:00
Wtorek: 09:00 - 17:00
Środa: 09:00 - 16:00
Czwartek: 12:00 - 20:00
Piątek: 09:00 - 17:00